ממחר דיאטה

ממחר דיאטה – לא להתחיל מחר מה שאפשר להתחיל היום

הבוקר שוב קמת ואמרת "ממחר דיאטה". אני מדגישה את המילה שוב כי מנסיוני המון אנשים מתחילים בתהליך כל פעם מחדש וזה אמנם שורד מספר ימים או שבועות אך אח"כ מתחיל להתפוגג….תחשוב על זה, כמו שאתה אף פעם לא נכנס לאוטו מבלי שאתה יודע לאן אתה נוסע ולפעמים אתה נעזר בווייז כי אתה צריך איזשהו כלי שיעזור לך לנווט את עצמך בדרך למטרה, כך גם בדיאטה. אולי בפעם הבאה לפני שתחליט להתחיל תהליך תכין את עצמך ע"י כך שתענה בכנות על מספר שאלות:

האם אני מוכן להתחייב לעצמי לתהליך דיאטה? האם יושרה מוליכה אותי?

אדם החוזר בתשובה מנסה להחזיר בתשובה את כל הסובבים אותו, אדם שמתחתן מנסה שכל החברים סביבו יתחתנו וכשאני מתחילה בדיאטה אני רוצה שכולם סביבי יהיו בתהליך כי כשאני אומרת לכולם שככה זו הדרך הנכונה…אני אצליח. האמנם? כן ולא.
קודם כל עצם האמירה של מה שאני עומדת לעשות חשובה.

למילה יש כוח עצום ולכן עלינו להיות מדוייקים כמה שיותר. אך לאחר שאני אומרת משהו אני צריכה לנקוט בפעולה שהמשמעות שלה היא פיזית להתחייבות כמו להבטיח לילד שלי שנשחק לאחר שיסדר את החדר שלו.
הכוונה ביושרה היא כמה אני אדם שעומד במילה שלו, האם אני אומרת…מתכוונת…עושה,
וכמובן שיושרה נמדדת לא כשהולך לי הכי טוב בעולם ואני כבר ½ קילו פחות אחרי שבוע אלא ברגעי הקושי בדיאטה, כאשר אני מפסיקה להנות מהרווחים של היום כדי לקבל את המחר.

האם אני מקבל את עצמי ורוצה לצאת לדרך חדשה?

לא סתם אנחנו "מפזרים" את הבשורה ממחר דיאטה ומנסים לאחוז בכל דבר בדרך. הסיבה האמיתית היא תמיד חוסר ביטחון בתהליך האישי שכל אחד עובר. וכן, זה קיים אצל כל אחד במקום אחר.
אך ברגע שנבין שתהליך ההתקדמות מבוסס על היכולת שלי לקבל את עצמי, לזנוח את הידע שלי ולהיפתח לדברים חדשים אצליח. צריך לדעת לקבל את עצמי עם כל הטוב והרע ורק כאשר אכיר את עצמי ואגיע להשלמה (ולא לשלמות!) שאני טוב כמו כולם, אוכל לקבל כלים חדשים ולהתפתח.

מהי הבחירה שלי?

כל דבר שאנו עושים נעשה מבחירה חופשית כלומר גם בחירות אוטומטיות כמו צחצוח שיניים ביד ימין זו בחירה וגם לא להגיע היום לעבודה זו בחירה ולכן כששקלתי את עצמי והגעתי היום ל1/2 קילו פחות זה כי עשיתי בחירה בדרך הזו לפני שבוע.

ההסתכלות היא מה אני בוחר לעשות היום מכל הדרכים המוצעות בפניי, מהי הדרך הנכונה עבורי. האם פעם הבאה שאהיה מול הדבר שאני הכי אוהב לאכול אך מפריע להגעת המטרה אולי אוותר או אוכל במינון קטן יותר? התוצאות של היום הן פרי הבחירה של אתמול…

האם אני אופטימי?

אז נכון, ההרגלים שלך איתך כבר שנים! ולעשות שינוי זה דבר קשה!
כולנו בני אדם וברור שלא תמיד בא לנו לעשות את מה שאנחנו יודעים "שנכון עבורנו".
אך אם תדע למצוא נקודת אור חיובית ולומר לעצמך שזה שהשינוי לא קרה בעבר, אין זה אומר שזה לא יקרה בעתיד זו התחלה. אופטימיות זה סוג של החלטה לפעול בדרך שאתה רואה לנכון למרות הקושי.

 האם אני פוחד מכישלון?

ברור שכן!
הבעיה מתחילה בתפיסה שלנו שכישלון אומר שאני חלש אך ההיפך הוא הנכון, כשלון היא אבן דרך להצלחה. אז נכון, זה מעכב אותנו, מכניס אותנו לחרדה וכד'… אך צריך להבין שלפחות ניסינו, לא נכנסנו למצב של תקיעות שבה אנחנו עושים את אותם צעדים שעשינו בעבר ומצפים לשינוי.
כל כשלון לוקח אותנו למקום של היכרות עצמית ומוציא מאיתנו את הטוב והחזק ביותר.
"כשלון הוא הצלחה אם לומדים ממנו" – מלקולם פורבס

לסיכום

החוכמה היא שבפעם הבאה שאתה מרגיש שנכשלת, תלמד לקחת את הכלים שקיבלת, תקום, תמשיך הלאה ותזכור שלפעמים אנחנו מסתכלים על מעידה ככישלון אך זה רק יכול ללמד אותנו איך אנחנו מתנהגים בסיטואציות מסויימות ואולי להמנע מהם לפעם הבאה.
אמנם תמיד אמרו לנו "שקשה יש רק בלחם", אך למזלנו אנו חווים זאת גם בחיים האמיתיים כי אם היה קל כל הזמן לא היה לנו למה לשאוף.

עתה, אם ענית על השאלות ואתה מרגיש מוכן מחר זה הזמן להתחיל "דיאטה" שמשמעותה אורח החיים שלך מעתה והלאה בצורה הנכונה לך עם הכלים שמתאימים לך.

בהצלחה

כתבה:
ענת מדנס, דיאטנית קלינית.