סובל מעייפות במהלך היום והשינה בלילה לא רציפה? כדאי לבדוק דום נשימה בשינה!

דום נשימה חסימתי (OSA) הינה הפרעה כרונית המתאפיינת באירועים הולכים וחוזרים של חסימה חלקית או מלאה של נתיבי האוויר העליונים במהלך השינה הגורמים להיפוקסיה (מחסור בחמצן) ועקב כך לשינה לא רציפה.

שכיחות דום הנשימה החסימתי מוערכת בכ-13% מהגברים ו-6%- מהנשים בגילאי 30-70 שנים, כאשר שני שליש מאנשים הסובלים מהפרעה זו הינם בעלי השמנת יתר.

דום נשימה חסימתי נמצא מקושר למצבים הגורמים לתחלואה ותמותה כגון- השמנה, יתר לחץ דם, תסמונת מטבולית, טרשת עורקים, תנגודת לאינסולין וסוכרת מסוג 2, כאשר ההיארעות של המצבים הנ"ל ודום הנשימה החסימתי עשויה להיות דו כיוונית. כלומר דום נשימה בשינה עלול לגרום להשמנה, סכרת, יתר לחץ דם ועוד תחלואות, כשם שהשמנה, יתר לחץ דם וסוכרת יכולים לגרום לדום נשימה חסימתי בשינה.

המכניזם של השפעת דום נשימה חסימתי על המטבוליזם איננו ידוע לגמרי אך אצל מטופלים הסובלים מדום נשימה חסימתי הקשור בתחלואה, הופיעה תמונה דלקתית.  מחקרים הראו כי אצל אנשים הסובלים מדום נשימה חסימתי ישנה עליה בסמני דלקת כגון- CRP, IL-6, TNF- α  , בקורלציה ישירה עם עייפות במהלך היום. תמונה דלקתית זו לא נמצאה אצל כל מטופלי דום נשימה חסימתי וההשערה היא כי יש צורך בשילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים על מנת לראות את התמונה הדלקתית במטופלים אלו.

דום נשימה חסימתי – כיצד בודקים ?

דום נשימה בשינה בודקים באמצעות בדיקת שינה. בעבר הבדיקה הייתה מבוצעת במעבדת שינה. כיום ניתן לבצע את הבדיקה בנוחות, בבית באמצעות "בדיקת שינה ביתית". את בדיקת השינה מומלץ לבצע אם את/ה נוחר, חש עייף במהלך היום, או/ו סובל מהשמנת יתר. דום נשימה בשינה עלול לגרום גם לדמנטציה (פגיעה בזכרון לטווח קצר), לכן מומלץ מאוד לבצע בדיקה פשוטה שתמדוד אם, ובאיזו חומרה קיימת הפסקת הנשימה במהלך השינה. להזמנת מכשיר לבדיקת שינה ביתית לחץ כאן

הטיפול בדום נשימה

הטיפול בדום נשימה חסימתי הוא ע"י מסיכת ה CPAP. מסיכה זו מפחיתה סימפטומים של ההפרעה כמו נחירות, השתנקויות, התעוררות לילית והטלת שתן לילית. בנוסף מסכת ה- CPAP  מגדילה את תפקוד המטופלים ומפחיתה את העייפות במהלך היום. ישנם מחקרים שהראו כי לשימוש במסיכת ה CPAP יש יתרון במחלות קרדיווסקולריות כמו הפחתת הלחץ דם והסיכון לשבץ.

טיפול נוסף בהפרעה זו אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר הוא הפחתה משמעותית במשקל אשר תוכל לגרום להפחתה בסימפטומים ואף להפסקתם, דבר היוביל לשיפור איכות השינה ואיכות החיים, ולכן מומלץ במקרים אלו לפנות לדיאטנים לקבל ייעוץ תזונתי מתאים.

מקורות: