השמנת יתר

השמנת יתר היא לא פחות ממגפה עולמית

מגפת ההשמנה הוכרזה כמגפת המילניום, במרבית העולם וכך גם בישראל, שיעורי ההשמנה גבוהים במיוחד והעולם רק ממשיך להשמין..

מגפת ההשמנה תוקפת את ישראל כבר שנים ארוכות, כמעט כל ישראלי שני נמצא במצב של עודף משקל ואחד מכל שמונה סובל מהשמנת יתר, כך עולה מסקר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מחקרים הוכיחו כי אדם שמן באופן חולני ימות עשר שנים מוקדם יותר בממוצע, לעומת אדם במשקל תקין. כל 15 ק"ג עודפים מעבר למשקל התקין מעלים את הסיכון לתמותה מוקדמת בכ-30%.

השמנת יתר – פתרונות רפואיים

עם התפשטות מגפת ההשמנה יותר ויותר אנשים פונים לפתרונות כגון ניתוחים בריאטריים באמונה שזה מה שיתן להם את המענה הסופי למלחמה הפנימית שהם מתמודדים איתה באופן כמעט תמידי. העלייה בשיעורי ההשמנה הובילה לכך שמספר הניתוחים הבריאטרים שמבוצעים בשנים האחרונות נמצא במגמת עליה, כך עולה מתוך הרשם הלאומי לניתוחים בריאטרים,

ניתוחים לקיצור קיבה

בארץ נפוצים בעיקר שני טיפולי השמנת יתר:

ניתוחים- שרוול קיבה ומעקף קיבה, ניתוחי טבעת מתכווננת שהיו נפוצים בעבר ירדו מגדולתם בגלל שיעור כישלונות ניכר בטווח הארוך.

הניתוח יכול לשנות חיים לאנשים רבים, אך ורק אם הם מצוידים בגישה הנכונה, לא מדובר בפתרון קסם או פתרון קל, הניתוח הוא רק נקודת ההתחלה. נהוג לחשוב כי הניתוח הינו פתרון זריז עבור השמנת יתר ומביא לירידה מהירה ודרסטית במשקל. ואכן, השנה הראשונה לניתוח היא שנה של אופוריה, ישנה ירידה משמעותית במשקל והירידה באה בקלות וללא מאמץ רב. ירידה זו והקלות שבה היא מגיעה מטעה הרבה מן המטופלים, למעשה, המטרה בשנה הראשונה היא לנצל את חלון ההזדמנויות שנוצר עקב השובע וצמצום כמויות האכילה על מנת ללמוד הרגלי אכילה ואורח חיים בריא ומאוזן, שניתן יהיה להתמיד בו גם שנים לאחר הניתוח. הניתוח מגביל את היכולת לצרוך מזון באותה החופשיות כמו בעבר, אבל אינו מטפל בגורמים שהביאו מלכתחילה לאכילת היתר. עם הזמן פוחתת השפעת הניתוח, ואם לא מתרחש שינוי נפשי, שכולל הפנמה של הרגלי חיים חדשים, ישנה סבירות גבוהה שהניתוח הבריאטרי לא ישיג בסופו של דבר את מטרתו. מנותחים שלא קיבלו ליווי והדרכה להטמעת הרגלים חדשים בשנה הראשונה לאחר הניתוח, עלולים למצוא את עצמם חווים קשיים רבים לאחר שנה זו. זאת משום שאחד האתגרים אצל אנשים שסבלו רוב חייהם מעודף משקל הוא לאו דווקא הירידה במשקל אלא השמירה עליו.

תפקיד הליווי התזונתי והפסיכולוגי לאורך התהליך הינו קריטי ומשמעותי להמשך החיים, תפקיד הליווי המקצועי הוא לתת לכם שיקוף אובייקטיבי של מצבכם, בחירות המזונות שלכם ושלל ההתנהגויות סביב האכילה שלכם, מטופלים רבים עושים טעויות באכילתם הפוגמות בהצלחת התהליך. חשוב להטמיע אורח חיים בריא ומאוזן הכולל בחירות נכונות של סוג האוכל, מודעות למנגנוני הרעב והשובע, זיהוי אכילה רגשית ובניית מנגנוני התמודדות איתה, נטילת תוספי תזונה ומעקב שגרתי. לעיתים קרובות נדרש גם ליווי רגשי פסיכולוגי, וכמובן ספורט וקבוצות תמיכה יהיו חלק בלתי נפרד מהתהליך.

בלון קיבה להרזיה – בלון ספאץ

בלון קיבה ספאץ מספק את הפתרון האידאלי שבין דיאטה ותרופות לבין ניתוחים בריאטרים. בדומה לניתוח בריאטרי, גם הוא מאופיין בתקופה ראשונית של תחושת שובע חזקה וצמצום כמויות האכילה, בחלון זמן קצר מניתוח בריאטרי וללא סיכונים ניתוחיים. הבלון יוצר הכרח אצל המטופל להטמיע הרגלי אכילה ואורח חיים בריא בזמן התקופה שהוא נמצא בקיבה ובתקופות משתנות לאורך התהליך בהתאם לצרכי המטופל.

הטיפול שלנו משאיר אותך מודע, נוכח ופעיל לאורך התהליך. התוכנית כוללת ליווי צמוד ואישי של דיאטנית, פסיכולוג ושירותים נוספים שאנחנו מציעים, אלה גורמים לך להוציא את המיטב מהתהליך, להשאיר אותך במסלול הנכון ובעיקר כדי שלא תפספס את חלון ההזדמנויות ותלמד כבר עכשיו את הכלים שאתה צריך להצטייד בהם להמשך הדרך.. בכדי שתרד במשקל ותרכוש מיומנויות אשר יוכלו לעזור לך לשמור עליו אחת ולתמיד!

הכותבת: מירב הופמן היא דיאטנית קלינית באופטימל