השמנת יתר

השמנת יתר – מי שסובל מהמחלה צריך לשקול יותר (תרתי משמע)

השמנת יתר נמדדת במדד ה – BMI שהינו הפרופורציה בין המשקל בק"ג לגובה בריבוע.
עם BMI מעל 30 עולה הסיכון לתחלואה. הסיכון עולה ככל שה BMI גבוהה יותר. בישראל – 30% מהאוכלוסייה סובלת מהשמנת יתר.

השמנת יתר – סיכונים: גידול בתחלואה: סוכרת, התקף לב, שבץ מוחי, וגידול בסיכון בשיעור התמותה. ירידה במשקל של כ – 10% ממשקל הגוף מבטיחה שיפור מהותי במחלות הנלוות.

אז מה עושים לטיפול בהשמנה ?
1. דיאטה ואימון גופני – הבעיה היא ש 96% מהמרזים לא מצליחים לשמור על המשקל שאיבדו.
2. ניתוח כירורגי הנקרא ניתוח בריאטרי כדוגמת ניתוח שרוול, ניתוח טבעת מתכווננת ומעקף קיבה
3. פעולה גסטרו-אנטרולוגית כמו בלון הרזיה או אנדו-בריאר.
4. תרופות להרזיה

ניתוח בריאטרי כירורגי (שרוול, טבעת, מעקף קיבה)

לכל ניתוח בריאטרי היתרונות והחסרונות שלו. ככלל, הניתוחים הבריאטריים נחשבים לפתרון יעיל לירידה במשקל אך והם לא תמיד מצליחים ויש בהם סיכונים וסיבוכים רבים. לכן חשוב לשקול מה התועלת מול הסיכון הצפוי.
למי מתאים ניתוח בריאטרי?
זכאים לניתוח הבריאטרי הם אנשים עם BMI מעל 35, שיש להם לפחות שתי מחלות נלוות כמו לחץ דם, הפסקות נשימה בשינה, סוכרת וכו', או אנשים עם BMI מעל 40, להם הניתוח הבריאטרי הוא חינם בקופת חולים.
הסיכונים בניתוח בריאטרי: ע"פ הרשם הלאומי לניתוחים בריאטריים דיווח כי 14 חולים נפטרו בשנה האחרונה מהניתוח הבריאטרי בישראל. כמו כן דיווח כי ידוע בעולם על 16% סיבוכים בניתוחים אלו (5% בישראל).
התוצאה של הניתוחים בריאטריים עומדת על ירידה של כ – 60% ממשקל הגוף כשאחרי 2-5 שנים 60% מהמטופלים הבריאטריים עולים במשקל וחלקם חוזרים למשקלם המקורי. גישה זו היא בלתי הפיכה.

גישה גסטרו-אנטרולוגית:  בלוני קיבה להרזיה
בלוני קיבה אפקטיביים יותר מדיאטה ופחות מסוכנים מניתוח. כל סוגי הבלונים מוכנסים לקיבה דרך הפה באנדוסקופיה – ללא ניתוח וללא אשפוז. הפעולה אורכת כ – 15 דקות.

קיימים שני סוגים של בלוני קיבה: יש שאושרו לשהייה של 6 חודשים בקיבה, ויש שאושרו לשהייה של 12 חודשים. בלון קיבה "ספאץ", שהוא בלון דינאמי – מתכוונן, אושר לשהייה של שנה. בלון ספאץ הוא היחיד שאת נפחו ניתן להגדיל במשך השנה פעמים נוספות בעודו בקיבה, על מנת ליצור עוד אפקט מוגבר לירידה במשקל כל פעם מחדש.

מדוע קופות החולים וחברות הביטוח מממנות את הניתוחים הבריאטרים?
הייתה סברה כי העלויות הרפואיות של השמנת היתר יקטנו באם ינותחו המטופלים ומשקלם יופחת. ואכן הופחתו ההוצאות אצל – 75% מהמנותחים שאצלם עבר הניתוח ללא בעיות. אולם מחקר שפורסם הראה כי ההוצאות הרפואיות שחברות הביטוח נאלצו לשאת בהן בגין 25% המטופלים שהטיפול בהם הסתבך, ולא רק שלא נחסכו ההוצאות של כלל המנותחים, אלא שבגין כל 100% המנותחים גדלו ההוצאות פי 4. נושא זה עדיין נמצא במחלוקת.

השוואה בין ניתוח בריאטרי לבין בלון קיבה ספאץ
ניתוח בריאטרי בלון ספאץ
ניתן לבצע מ BMI 35 עם שתי מחלות רקע ומ BMI 40 ללא מחלות רקע מ BMI 30 ללא קשר למחלות
התהליך הרפואי: הכנה לניתוח, הרדמה כללית, התאוששות, אשפוז, החלמה אנדוסקופיה של 15 דקות תחת טשטוש, ללא אשפוז וללא ניתוח
סיכונים: 0.1% תמותה
16% סיבוכים בעולם 5% בישראל
14 מטופלים נפטרו בשנת 2014
0.02% צורך בניתוח בשל סיבוך
כמה יורדים במשקל ? בניתוחים בריאטריים מורידים כ-60% מהמשקל העודף בבלון ספאץ יורדים 50%  מהמשקל העודף

ועם הגדלת נפח אחת במהלך התקופה 60%

שמירה על תוצאה שכ 60% מהמנותחים הבריאטריים מעלים את המשקל בין 2-5 שנים . בבלונים הדינמיים נעשה מחקר שהראה כי שנתיים אחרי הוצאת הבלון 76% מהמטופלים שמרו על ירידה של 10% ממשקל הגוף
מה ניתן לעשות אם המשקל חוזר למנותחים בריאטריים שעלו במשקל, ניתוח נוסף הינו מסובך ומסוכן ועד היום לא מוחלט איזה ניתוח נכון לאיזה מצב, מה שכן מנותחים אלה לא יוכלו אף פעם לקבל טיפול בלון למטופלי בלון ניתן לחזור על הפעולה כמה פעמים שנידרש .
השתתפות חברות ביטוח מ BMI 35 עם שתי מחלות רקע ומ BMI 40 ללא מחלות רקע

עד 80% החזר ובהתאם לפוליסה האישית

מ BMI 35 עם מחלות רקע ומ BMI 40 ללא מחלות רקע

עד 80% החזר ובהתאם לפוליסה האישית

השתתפות קופות החולים השתתפות מלאה למעט השתתפות עצמית של 1,500 ₪ אין השתתפות – הטיפול נעשה באופן פרטי

ירידה במשקל
גם בניתוחים הבריאטריים וגם בבלוני ההרזיה מתרחשת ירידה מסיבית במשקל  ב 4-6 החודשים הראשונים ואז הירידה מתמתנת עד נפסקת. זה טוב לפני אירועים משפחתיים, זה טוב לדחיפה או הנעה ראשונית של שינוי מתוכנן וארוך טווח של אורכות החיים, זה פתרון מידי למחלות נלוות.

לאחר 4-6 חודשים מגיע שלב המשבר בו המטופל לא מסתפק בהישגים ורוצה עוד ומכאן הפתרון הוא רק שינוי בהרגלי התזונה ודיאטה דיאטה דיאטה. בלון ספאץ הוא הבלון היחיד בעולם שמאפשר להגדיל את ניפחו במהלך שהייתו בקיבה ובכך מתרחשת ירידה נוספת במשקל כל פעם מחדש . יש לזכור בכל שיטה המלחמה אף פעם לא נפסקת. שינוי תזונתי והתנהגותי הוא מפתח להצלחה ארוכת טווח.

ליצירת קשר לגבי כל אחד מהפתרונות השאירו פרטים בטופס או התקשרו ישירות

 

 

*Zingmond D et al JAMA 2005. Hospitalization before and after gastric bypass surgery. 294: 1918-1924
Maciejewski ML, Smith VA, Livingston EH,et al. Health care utilization and expenditure changes associated with bariatric surgery. Med Care.2010 Nov;48(11):989-98. doi:10.1097/MLR.0b013e3181ef9cf7.
Bleich SN, Chang HY, Lau B,et al.Impact of bariatric surgery on health care utilization and costs among patients with diabetes. Med Care.2012 Jan;50(1):58-65. doi: 10.1097/MLR.0b013e3182290349.